Szanowni Czytelnicy

Zapraszamy do mobilnego czytania e-booków i słuchania audiobooków z serwisu Legimi.

Około 25.000 e-booków i audiobooków do czytania za darmo dla czytelników WiMBP w Rzeszowie.

E-booki czytać można na czytnikach, tabletach, smartfonach i komputerach.

Odbierz w bibliotece bezpłatny kod dostępu do serwisu Legimi >> szczegóły

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Wybrane kolekcje zbiorów specjalnych:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza wszystkich czytelników do korzystania ze zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, filmów, nagrań muzycznych i innych materiałów). Poniżej przedstawiamy kilka informacji dotyczących lokalizacji naszych filii i oddziałów, godzin otwarcia, zasad udostępniania zbiorów oraz innych danych, które ułatwią Państwu korzystanie z naszych bibliotek.

Katalog centralny rejestruje zbiory: Wypożyczalni Głównej /ul. Dąbrowskiego 33a/, Czytelni Głównej /ul. Sokoła 13/, Oddziału dla Dzieci i Młodzieży /ul. Słowackiego 11/, Wypożyczalni Muzycznej /ul. Żeromskiego 2/ oraz 18 filii miejskich: Filia nr 1 /ul. Bohaterów 5/, Filia nr 2 /ul. Fredry 5/, Filia nr 3 /ul. Krzyżanowskiego 6/, Filia nr 4 /ul. Ofiar Katynia 15/, Filia nr 5 /ul. Budziwojska 194/, Filia nr 6 /ul. Podwisłocze 6/, Filia nr 7 /ul. Osmeckiego 51/, Filia nr 8 /ul. Okulickiego 3/, Filia nr 9 /ul. Czackiego 5/, Punkt biblioteczny Filii nr 9 /ul. Dąbrowskiego 79a/, Filia nr 10 /ul. Podchorążych 1/, Filia nr 11 /ul. Dębicka 170/, Filia nr 12 /ul. Beskidzka 5/, Filia nr 13 /ul. Iwonicka 38/, Filia nr 15 /ul. Lwowska 60/, Filia nr 16 /ul. Gromskiego 10c/, Filia nr 17 /ul. Paderewskiego 154/, Filia nr 18 /ul. Ćwiklińskiej 2/, Filia nr 20 /ul. Solarza 9a/

Ilość pozycji w katalogu bibliotecznym zmienia się dynamicznie. Z myślą o Czytelnikach, WiMBP w Rzeszowie stara się nabywać nowe, ciekawe pozycje wzbogacające zbiory biblioteczne. Jesteśmy otwarci na Państwa opinie dotyczące książek, których jeszcze nie posiadamy, a Państwa zdaniem są warte przeczytania.

Przeczytałeś ciekawą książkę i chciałbyś ją polecić, napisz do nas.

New items
Frysztak i okolice : podróż ze starą fotografią
Oskar i Albert : absolutnie dziki wyścig
Ostateczne rozwiązanie : losy Żydów w latach 1933-1949
Nigdy nie zapomnieć
Chorwacja
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
Tablety dla aktywnych - warsztaty dla osób w wieku 50+ rozpoczynających przygodę z tabletem

Tablety dla aktywnych - warsztaty dla osób w wieku 50+ rozpoczynających przygodę z tabletem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza osoby w wieku 50+ na bezpłatne warsztaty informatyczne z wykorzystaniem tabletów

Zapraszamy osoby zainteresowane wykorzystaniem tabletów z systemem Android 6.0 w życiu codziennym, do udziału w bezpłatnych warsztatach informatycznych organizowanych w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie.

Szkolenia przeznaczone są dla osób w wieku 50+ mieszkających na terenie województwa podkarpackiego – początkujących w obsłudze tabletu z systemem Android.

Szkolenia dla jednej grupy szkoleniowej odbędą się w dniach
28 i 29 maja 2019 r. (wtorek-środa) w godz. 16.00-19.15.

W przypadku większego zainteresowania warsztatami, zorganizowane zostaną zajecia dla kolejnych grup szkoleniowych w innych terminach.

Miejsce szkolenia: Rzeszów, pracownia szkoleniowa Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 58a.

Szkolenia prowadzą i udzielają informacji w sprawie warsztatów - pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Kontakt w sprawie szkoleń i naboru:
tel. (17) 86 69 494 ; (17) 86 69 442 ; (17) 86 69 441
e-mail: biblioteka@wimbp.rzeszow.pl

Tablety z Androidem 6.0 podczas warsztatów zapewnia organizator szkoleń /nie ma potrzeby przynosić na warsztaty własnych tabletów/.

Ramowy program warsztatów:
Dzień 1 – 28.05.2019 r. (wtorek), godz. 16.00-19.15
1. Czym jest tablet - wprowadzenie

do czego może być wykorzystany
co to jest "system Android".
 1. Rozpoczęcie pracy z tabletem – omówienie podstawowych funkcji.

 2. Aplikacje

  wyszukiwanie aplikacji (instalowanie/odinstalowywanie)
  korzystanie z wbudowanych aplikacji w tablecie
  "sprzątanie" aplikacji i widgetów na ekranie
  aktualizacja aplikacji.

 3. Planowanie podróży nie tylko palcem po mapie

  dane lokalizacyjne
  wykorzystanie Google Maps i jakdojadę.

Dzień 2 – 29.05.2019 r. (środa), godz. 16.00-19.15

 1. Buszujący w sieci

  przeglądarka internetowa
  wyszukiwanie ciekawych informacji (nauka/hobby)
  dodawanie zakładek i historia przeglądania
  ustawienia wielkości strony i liter
  poczta elektroniczna
  konto google - możliwości.

 2. Multimedia w tablecie - zawsze pod ręką

  robienie zdjęć
  nagrywanie - dyktafon/wideo
  odtwarzanie zdjęć, filmów i muzyki
  porządki w katalogach
  radio/youtube.

 3. Czas na rozwiązywanie indywidualnych problemów.

ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNE TABLETOWE WARSZTATY INFORMATYCZNE!

Liczba miejsc jest ograniczona! Jedna grupa może liczyć maksymalnie 15 osób.
Decyduje kolejność zgłoszeń

Bożena Janda
Dział Komputeryzacji Procesów
Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie
(17) 86-69-441
bjanda@wimbp.rzeszow.pl


INFORMACJA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE” - ogólne rozporządzenie o ochronie danych („RODO”), informujemy iż:
1. Administratorem danych osobowych uczestników warsztatów jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, ul. Sokoła 13, 35-010 Rzeszów.
2. We wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych można kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@wimbp.rzeszow.pl.
3. Dane osobowe przetwarzane są w celu zorganizowania, przeprowadzenia, udokumentowania i promocji warsztatów informatycznych z wykorzystaniem tabletów, na podstawie zgody (art. 6 ust. 1 lit. a) RODO). Dane osobowe są podawane przez osoby zgłaszające się na warsztaty dobrowolnie, niemniej bez ich podania nie jest możliwy udział w warsztatach. Zgłoszenie na warsztaty jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie podanych danych osobowych.
4. Organizatorzy warsztatów zastrzegają sobie prawo do utrwalania ich przebiegu w formie zapisu fotograficznego, na potrzeby dokumentacji i promocji warsztatów oraz popularyzacji działalności Biblioteki. Jeżeli osoba bierze udział w warsztatach Organizatorzy uznają, że wyraża zgodę na nieodpłatne utrwalenie swojego wizerunku, a także na jego rozpowszechnianie na stronach internetowych Biblioteki (w tym na portalu społecznościowym Facebook), bez ograniczeń czasowych.
Każdy, kto bierze udział w warsztatach i nie zgadza się na przetwarzanie jego wizerunku jest obowiązany zgłosić to Organizatorowi warsztatów.
5. Dane mogą zostać udostępnione wyłącznie podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa.
6. Dane osobowe będą przechowywane przez okres przydatności wynikającej z wymienionych powyżej celów przetwarzania, z uwzględnieniem okresów przechowywania określonych w przepisach archiwalnych.
7. Uczestnik warsztatów ma prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
8. Uczestnik warsztatów ma prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna, że przetwarzanie dotyczących go danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

Bezpłatny dostęp do serwisu LEGIMI – największej wypożyczalni e-booków i audiobooków online

Bezpłatny dostęp do serwisu LEGIMI – największej wypożyczalni e-booków i audiobooków online

www.legimi.pl

Zapraszamy do mobilnego czytania e-booków i słuchania audiobooków z serwisu Legimi.

Około 25. 000 e-booków i audiobooków do czytania za darmo dla czytelników WiMBP w Rzeszowie – są to nowości proponowane przez różne wydawnictwa, bestsellery wielu znanych autorów, poszukiwane przez czytelników książki z zakresu literatury pięknej i literatury faktu, a także popularne poradniki.

E-booki czytać można na czytnikach, tabletach, smartfonach i komputerach.

Jak korzystać z internetowej wypożyczalni Legimi:

 1. Należy być zarejestrowanym czytelnikiem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, posiadającym ważną kartę czytelnika – jeżeli nie jesteś czytelnikiem, zapisz się koniecznie! - lista bibliotek, w których można się zapisać i otrzymać kod dostępu do serwisu Legimi.

 2. Odebrać w jednej z placówek WiMBP w Rzeszowie bezpłatny kod dostępu do Legimi (największy zestaw kodów posiada Wypożyczalnia Główna oraz Filia nr 4 i 6).

 3. Na stronie www.legimi.pl/wimbp_rzeszow należy:

a. dokonać jednorazowej rejestracji w serwisie (założyć własne konto),
b. zalogować się do Legimi na własnym urządzeniu (czytnik, komputer, smartfon, tablet) z wykorzystaniem kodu otrzymanego w bibliotece.

Ważne:

 • kod należy aktywować w miesiącu, w którym czytelnik go otrzymał – inaczej kod wygasa,
 • aktywowany kod ważny jest przez miesiąc licząc od dnia aktywacji kodu na stronie www.legimi.pl/wimbp_rzeszow,
 • po miesiącu można zwrócić się do biblioteki po kolejny kod na następny miesiąc,
 • kod może otrzymać czytelnik, który ukończył 15 lat,
 • czytelnik nie może przekazywać kodu dostępu otrzymanego w bibliotece innym osobom.
 1. Liczba kodów dostępnych w bibliotece jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń czytelników w placówkach WiMBP w Rzeszowie.

 2. Do czytania e-booków należy pobrać na swoje urządzenie darmową aplikację Legimi ze strony: www.legimi.pl, dostępną na iOS, Android, Windows 8 i 10 oraz Windows Phone.
  Uwaga: Legimi nie działa na starszych wersjach systemu Windows (wersja Windows 7 i niższych).

 3. Posługując się otrzymanym kodem dostępu, można czytać na dwóch dowolnie wybranych przez siebie urządzeniach (tablet, smartfon, czytnik, komputer). Program zapamięta, w którym miejscu książki, użytkownik przerwał czytanie.

 4. Po uruchomieniu zainstalowanej aplikacji Legimi czytaj bez ograniczeń! Nie ma limitu przeczytanych stron. Biblioteka wykupiła dostęp do serwisu na dłuższy okres czasu.

 5. Po zalogowaniu do serwisu Legimi otrzymanym kodem i wybraniu książek na "wirtualną półkę", czytać można już offline, bez konieczności podłączenia urządzenia do Internetu.

Kontakt w sprawach technicznych do Legimi: pomoc.legimi.pl ;
Infolinia Legimi: 22 307 65 40

Kontakt w sprawie kodów dostępu: biblioteka@wimbp.rzeszow.pl ; tel. (17) 86 69 441

WiMBP w Rzeszowie umożliwia także wypożyczenie czytników e-booków.

Książki w chmurze – czytaj i słuchaj

Wybrani autorzy, których książki można czytać w serwisie Legimi:
Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Zygmunt Miłoszewski, Sthepen King, Magdalena Witkiewicz, Jakub Żulczyk, Haruki Murakami, Katarzyna Berenika Miszczuk, Harlan Coben, Carlos Ruiz Zafon, Katarzyna Bonda, Jakub Małecki, Lee Child, Stieg Larsson, Camilla Lackberg, Katarzyna Puzyńska, Jo Nesbo, Terry Pratchett, Cezary Łazarewicz, Dan Brown, Charlotte Link, John Grisham, Graham Masterton, Agnieszka Krawczyk, Szczepan Twardoch, Guillaume Musso, Stephenie Meyer, Marcin Wicha, Dorota Masłowska, Rachel Abbott, Krystyna Mirek, Ken Follet, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Nicholas Sparks, Margaret Atwood, Paulina Świst, Natalia Sońska, Magdalena Grzebałkowska, Mariusz Szczygieł, Sebastian Fitzek i wielu, wielu innych......

Bożena Janda
Dział Komputeryzacji WiMBP w Rzeszowie
bjanda@wimbp.rzeszow.pl
tel. (17) 86 69 441

Dofinansowanie projektu w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018