Szanowni Czytelnicy

Zapraszamy do mobilnego czytania e-booków i słuchania audiobooków z serwisu Legimi.

Około 25.000 e-booków i audiobooków do czytania za darmo dla czytelników WiMBP w Rzeszowie.

E-booki czytać można na czytnikach, tabletach, smartfonach i komputerach.

Odbierz w bibliotece bezpłatny kod dostępu do serwisu Legimi >> szczegóły

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Wybrane kolekcje zbiorów specjalnych:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza wszystkich czytelników do korzystania ze zbiorów bibliotecznych (książek, audiobooków, filmów, nagrań muzycznych i innych materiałów). Poniżej przedstawiamy kilka informacji dotyczących lokalizacji naszych filii i oddziałów, godzin otwarcia, zasad udostępniania zbiorów oraz innych danych, które ułatwią Państwu korzystanie z naszych bibliotek.

Katalog centralny rejestruje zbiory: Wypożyczalni Głównej /ul. Dąbrowskiego 33a/, Czytelni Głównej /ul. Sokoła 13/, Oddziału dla Dzieci i Młodzieży /ul. Słowackiego 11/, Wypożyczalni Muzycznej /ul. Żeromskiego 2/ oraz 18 filii miejskich: Filia nr 1 /ul. Bohaterów 5/, Filia nr 2 /ul. Fredry 5/, Filia nr 3 /ul. Krzyżanowskiego 6/, Filia nr 4 /ul. Ofiar Katynia 15/, Filia nr 5 /ul. Budziwojska 194/, Filia nr 6 /ul. Podwisłocze 6/, Filia nr 7 /ul. Osmeckiego 51/, Filia nr 8 /ul. Okulickiego 3/, Filia nr 9 /ul. Czackiego 5/, Punkt biblioteczny Filii nr 9 /ul. Dąbrowskiego 79a/, Filia nr 10 /ul. Podchorążych 1/, Filia nr 11 /ul. Dębicka 170/, Filia nr 12 /ul. Beskidzka 5/, Filia nr 13 /ul. Iwonicka 38/, Filia nr 15 /ul. Lwowska 60/, Filia nr 16 /ul. Gromskiego 10c/, Filia nr 17 /ul. Paderewskiego 154/, Filia nr 18 /ul. Ćwiklińskiej 2/, Filia nr 20 /ul. Solarza 9a/

Ilość pozycji w katalogu bibliotecznym zmienia się dynamicznie. Z myślą o Czytelnikach, WiMBP w Rzeszowie stara się nabywać nowe, ciekawe pozycje wzbogacające zbiory biblioteczne. Jesteśmy otwarci na Państwa opinie dotyczące książek, których jeszcze nie posiadamy, a Państwa zdaniem są warte przeczytania.

Przeczytałeś ciekawą książkę i chciałbyś ją polecić, napisz do nas.

New items
Obszar Centralny Zrzeszenia WiN 1945-1947
Sendlerowa : w ukryciu
O kulisach III RP
Przedksiężycowi. T. 2
Oblężona demokracja : rozmowy
 
The library cooperates with portal of library e-services »w.bibliotece.pl« - we invite you to visit library profile, to benefit with additional possibilities.
News
III. edycja Festiwalu Wyczytanej Książki - zaproszenie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie ma zaszczyt zaprosić do udziału w wydarzeniach

III. edycji Festiwalu Wyczytanej Książki

Projekt zostanie zrealizowany w dniach od 12 do 15 czerwca 2019 r. w Rzeszowie – w siedzibie WiMBP przy ul. Sokoła 13, agendach oraz przestrzeni miejskiej.

Festiwal Wyczytanej Książki obejmuje działania dotyczące aktywnej promocji literatury i czytelnictwa oraz takie, których istotą jest współtworzenie kultury. Celem projektu jest rozbudzenie potrzeb kulturalnych i kształtowanie nawyków korzystania z dzieł literackich.

W ramach projektu odbędą się:

AKCJA BOOKCROSSINGOWA - forma zaproszenia na Festiwal i jego promocji, ale przede wszystkim - promocji książki. W poczekalniach dworcowych, przychodniach zdrowia, na stolikach w kawiarniach ... pozostawione zostaną książki z zakładką „Zapraszam do czytania”, na której umieszczona zostanie informacja o Festiwalu. Będą to książki wycofane z księgozbioru Biblioteki, którymi możemy się podzielić, bo zgromadzono je w wielu egzemplarzach. Chętni będą mogli poczytać je na miejscu lub zabrać ze sobą.

SPOTKANIE Z PISARZEM I JEGO BIBLIOTECZKĄ - znany pisarz przywozi na spotkanie ulubione książki ze swojej prywatnej biblioteczki. Opowiada o tym, jakie lektury go ukształtowały jako czytelnika, które ceni najbardziej, do których może wraca, a także czy/jak wpłynęły na jego twórczość i ukształtowały go jako pisarza. W tym kontekście toczyć się będzie też rozmowa o twórczości gościa spotkania. Gośćmi Festiwalu będą: Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Marek Bieńczyk, Hanna Cygler oraz Marcin Wroński.

Dzieci również spotkają się ze swoimi ulubionymi autorami: Justyną Bednarek, Marcinem Pałaszem i Anną Kańtoch, którzy opowiedzą im o książkach swojego dzieciństwa i będą czytać dla dzieci ich fragmenty. Porozmawiają także z dziećmi o własnej twórczości.

RODZINNY PIKNIK W BIBLIOTECE - literacka impreza plenerowa zorganizowana na placu przed budynkiem Biblioteki. Założeniem pikniku jest spędzenie wolnego czasu w Bibliotece z całą rodziną. W sobotę, w ostatnim dniu Festiwalu, przygotujemy szereg wydarzeń artystyczno-literackich, kierowanych do wszystkich grup wiekowych, przede wszystkim jednak dla dzieci. Wiele gier i zabaw wymagać będzie współdziałania wszystkich członków rodziny. Piknik rozpocznie widowiskowy, rodzinny, konkurs na najciekawsze przebranie za ulubionego literackiego bohatera. Uczestnicy Pikniku będą mogli wziąć udział także w wielu quizach, a najmłodsi - w licznych grach i zabawach interakcyjnych o tematyce literackiej. Najbardziej aktywni uczestnicy konkursów zostaną nagrodzeni bonami uprawniającymi do zakupów w księgarni oraz drobnymi nagrodami. Chętni będą mieli okazję do poczytania ulubionych książek w zaaranżowanej na placu plenerowej czytelni oraz pograć w gry planszowe, które zyskaliśmy dzięki organizowanemu w 2018 r. konkursowi na grę planszową dla dzieci, dofinansowanemu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Partnerstwo dla książki 2018. Piknik to świetna okazja do relaksu na świeżym powietrzu i kreatywnego spędzenia czasu z najbliższymi, ale także do kontaktu dzieci z książką poprzez zabawę.

PODCHODY ZA KSIĄŻKĄ - gra w przestrzeni publicznej organizowana we współpracy z rzeszowskimi szkołami, do udziału w której zaproszeni zostaną uczniowie z tych szkół, którzy zechcą – w ten niekonwencjonalny sposób – wymienić się z innymi uczestnikami zabawy, przyniesionymi ze sobą książkami ze swojej domowej biblioteczki. Ta „stara” harcerska gra, polegająca na ściganiu jednej grupy osób przez drugą i wykonywaniu po drodze różnych zadań, aby na końcu otrzymać nagrodę, będzie nie tylko okazją do wspaniałej zabawy na łonie natury i podejmowania zdrowej rywalizacji, ale również sposobem na zdobycie „nowej” książki.

„Wyczytane” książki, będące nagrodą za inwencję twórczą w wymyślaniu zadań i sposobów ich wykonywania, dostaną nowe życie, a obdarowani radość i przyjemność poznania ciekawej historii.

BAJKA NA DOBRANOC - wieczorne spotkania w przestrzeni publicznej, podczas których znani aktorzy teatralni czytać będą dzieciom bajki. Każde spotkanie odbywać się będzie w innym miejscu, mającym swój teatralny potencjał i będącym odpowiednim tłem do wysłuchania historii (spektaklu). Idea głośnego czytania dzieciom zyskała na przestrzeni ostatnich lat szerokie grono zwolenników.

Jest to w pełni uzasadnione, bowiem głośne czytanie, zwłaszcza w profesjonalnym wykonaniu aktorów, to forma, która dodatkowo ukazuje walory tekstu, wynikające z relacji tekst – wykonawca, a także tekst – odbiorca. Mali uczestnicy spektaklu czytania bajek mają nie tylko dużą przyjemność z artystycznej interpretacji bajki. Słuchanie przez dzieci czytanych im utworów literackich sprzyja rozwojowi wyobraźni, rozbudza umiejętność śledzenia przebiegu akcji, zaciekawienia opowiadaną historią, co stanowi podstawę do budowania motywacji czytelniczych wiodących do zaangażowania w lekturę.

KSIĄŻKA I KUCHNIA - spotkanie autorskie ze znakomitą autorką książek dla dzieci, w tym „książek kucharskich", Justyną Bednarek i „warsztaty kulinarne” dla dzieci. Rozmowa o książkach i jedzeniu toczyć się będzie w uroczym, zaprzyjaźnionym z Biblioteką, barze serwującym tradycyjne polskie posiłki. Gość spotkania wprowadzi najmłodszych w kulinarne tajniki i dobre obyczaje w kuchni.

Wspólnie prowadzić będą kulinarne eksperymenty, przygotowując smakowite potrawy, które zregenerują zużytą w czasie warsztatów energię i dostarczą dodatkowej przyjemności ze spotkania.

POCZYTAJ MI BABCIU, POCZYTAJ MI DZIADKU – spotkania międzygeneracyjne w Bibliotece, w czasie których dziadkowie i przedszkolne maluchy rozmawiać będą o swoich ulubionych książkach i bajkowych bohaterach. Babcie i dziadkowe wprowadzą dzieci w magiczny świat swojego dzieciństwa, czytając im swoje ulubione bajki z tego okresu. Bajki będą pretekstem do rozmowy oraz inspiracją do wspólnej zabawy. Spotkanie nie tylko przybliży maluchom książki ważne dla ich babć i dziadków, będzie także sposobem na lepsze wzajemne poznanie się i wzmocnienie międzypokoleniowych relacji.

KSIĄŻKI NIE DO CZYTANIA - warsztaty kreatywnego recyklingu. Książki nie muszą służyć tylko do czytania. Mogą być tworzywem do wyrażania treści w inny sposób oraz nadania im nowych znaczeń.

Zniszczonym i całkowicie zdezaktualizowanym damy szansę na opowiedzenie jeszcze jednej historii - tym razem przemówią jako „papierowe obrazy” – prace-mozaiki, zbudowane z niezliczonej ilości kawałeczków papieru. Warsztaty, przeznaczone dla wszystkich chętnych, bez wskazania wieku, poprowadzi Albin Talik – artysta transmedialny zajmujący się także sztukami plastycznymi, autor niezwykle kolorowych, niepowtarzanych w stylu i technice kolaży, dla których tworzywem są mikroskopijne kawałeczki papieru.

Artysta pokaże jak w kreatywny sposób wykorzystać niepotrzebne, przeznaczona na makulaturę książki. Udowodni, że stara książka może stać się dziełem sztuki. Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa prac artysty, będą również prezentowane prace uczestników warsztatów.

KABARET DLA DZIECI - zwieńczeniem Festiwalu będzie interaktywny kabaret dla dzieci pt. „Bergamuty”, w wykonaniu aktorów scen krakowskich: Krzysztofa Bochenka i Doroty Korbacz-Bochenek. Scenariusz spektaklu został oparty na tekstach Jana Brzechwy, które - dzięki interaktywnej koncepcji przedstawienia - będą punktem wyjścia do wspólnej zabawy. Spektakl będzie więc nie tylko okazją do kolejnego spotkania z twórczością Jana Brzechwy, ale także wielką przyjemnością z uczestniczenia w widowisku, którego podstawą jest bezpośredni kontakt z aktorami i magicznym światem teatru.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Dziedzictwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ogólnopolski Konkurs Poetycki "O Pióro Pegaza 2019 – Pieśń domowa"

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza zarówno twórców, jak i wszystkich, którzy pragną stanąć w poetyckie szranki do wzięcia udziału w

Ogólnopolskim Konkursie "O Pióro Pegaza 2019"

Przewodnim tematem tegorocznej - V edycji jest napisanie pieśni domowej nawiązującej do obchodów 200-setnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki oraz ustanowienia przez Senat RP i Sejm RP Roku Moniuszkowskiego.

Celem konkursu jest zainspirowanie twórców do kreacji pieśni - gatunku literackiego poezji lirycznej poprzez nawiązania do tradycji narodowej zakorzenionej w twórczości Stanisława Moniuszki. Konkurs jest świetną okazją do artystycznej konfrontacji, a przede wszystkim promocją talentów literackich.

Konkurs ma charakter otwarty - oznacza to, że każdy może w nim wziąć udział. Warunkiem jest przesłanie pracy zgodnie z wymaganiami zawartymi w Regulaminie – nigdy nie publikowanego, ani nie nagrodzonego utworu, napisanego w języku polskim. Osoby niepełnoletnie potrzebują zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Utwory należy przesyłać do 31 sierpnia 2019 roku.

Szczegółowe informacje o konkursie na stronie WiMBP w Rzeszowie