WOKÓŁ POEZJI POKOLENIA WOJENNEGO: Aniela Kmita-Piorunowa - Dzieje wydawnicze twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ; Jerzy Święch - Baczyński po latach ; Stanisław Jaworski - "Spojrzenie" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ; Barbara Kryda - "Który nauczę znów pokory..." (Wokół "Spojrzenia" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego) ; Zenon Ożóg - Krzysztof Kamil Baczyński: "O wielkie niebo świata". Próba interpretacji ; Zbigniew Lenart - Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wiersz "Rodzicom". Próba interpretacji ; Joanna Rusin - W poszukiwaniu źródeł poezji miłosnej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ; Jadwiga Litwin - Semantyczne kolokacje "snu" w poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ; Mirosław Osowski, Jacek Szurek - Anafora w liryce Krzysztofa Kamila Baczyńskiego ; Zbigniew Andres - Przezwyciężanie tragizmu. O poezji Tadeusza Gajcego ; Mirosława Ampel-Rudolf - Językowy kształt metafory Tadeusza Gajcego ; Józef Nowakowski - Katastroficzny nurt w poezji Tadeusza Borowskiego ; Zofia Brzuchowska - Dialog z "człowiekiem, który nadejdzie". Wokół wiersza T. Borowskiego "Na zewnątrz noc..." ; Gustaw Ostasz - Korale z krwi. Rzecz o piosenkach żołnierskich pokolenia wojennego ; Leszek Żuliński - Kolumbowie z gwiazdą Dawida ; Tadeusz Brzozowski - Prelingwizm w poezji pokolenia Kolumbów ; Jan Gajewski - Odbiór poezji Kolumbów przez Czesława Miłosza ; Z ŻYCIA LITERACKIEGO (1939-1945): Jerzy Jarowiecki - Konspiracyjne środowisko literackie Krakowa w latach 1939-1945 ; Władysława Wójcik - Problemy kultury i literatury na łamach polskojęzycznej prasy niemieckiej w Generalnym Gubernatorstwie (1939-1945).
Bibliogr. podm. E. Zegadłowicza s. 165-166, 178-205, 203-211, 221-235. Indeksy.
Szkice o twórczości Emila Zegadłowicza, uporządkowane w rozdziałach: I. W kręgu poezji, II. Twórczość dramatyczna, III. Problemy prozy, IV Język i styl, V. Z dziejów przyjaźni pisarza z artystami, VI. Przeglądy bibliograficzne, ukazują rozmaite aspekty dokonań twórczych Zegadłowicza. Poświęcone różnorodnym odmianom rodzajowo-gatunkowym spuścizny literackiej pisarza, nie interpretują wszystkich dzieł Zegadłowicza i nie przynoszą pełnej syntezy jego dokonań twórczych. Ukazują jednak dobrze przedmioty utworów poetyckich, dramatycznych i prozatorskich Zegadłowicza oraz właściwości jego stylu, orientują w rodowodzie literackim jego twórczości, wskazują osobliwości warsztatu literackiego pisarza oraz powinowactwa z prądami umysłowymi i estetycznymi czasów, w których tworzył. [z wypowiedzi prof. dra hab. Stanisława Fryciego]
I. ARTYKUŁY I SZKICE: Leżajskie w historiografii. Przegląd stanu badań i problematyki badawczej / Józef Półćwiartek ; Wymowa społeczna ksiąg metrykalnych Grodziska w latach 1787-1940 ze szczególnym uwzględnieniem ruchu naturalnego ludności / Józef Burszta ; Okolice Leżajska a powstanie styczniowe / Jerzy Depowski ; Z kart historii Gimnazjum i Liceum w Leżajsku (1913-1939) / Józef Depowski, Jerzy Depowski ; Walka chłopów w latach trzydziestych o Polskę Ludową / Tadeusz Bieda ; Tajne nauczanie w Leżajsku i miejscowościach okolicznych (1939-1944) / Janina Kozaczenko ; Śladami bohaterstwa / Zbigniew Andres ; Pierwsze lata niepodległości w regionie leżajskim (1944-1948) / Tdeusz Bieda ; Reforma rolna w rejonie łańcuckim w latach 1944-1945 / Tadeusz Bieda ; Leżajsk w Polsce Ludowej / Zenon Szurkowski ; Tadeusz Hollende i jego poezja / Zbigniew Andres. II. WSPOMNIENIA I MATERIAŁY: Wspomnienia z okupacji/ Janina Wierzbicka ; Kilka wspomnień z tajnego nauczania / Henryk Kunz ; To były ciężkie dni / Stefan Witkowski ; Jan Wiktor - mój kolega i przyjaciel / Józef Depowski ; Wspomnienie z lat szkolnych / Dranciszek leja ; Dni Kwitnącej Azalii / Zbigniew Andres ; Najpiękniejsza roślina Polski / Tadeusz Banaś.
1. Zespół pałacowo-parkowy ; 2. Dzieje miasta. 3. Życie i praca mieszkańców miasta i przedmieść. 4. Udział Przeworszczan w walce o byt narodowy i martyrologia mieszkańców w latach II wojny światowej. 5. Kronika. 6. Ekspozycje muzealne.
Przeworski Wrzesień ; Ogólne wiadomości z lat okupacji hitlerowskiej w Przeworsku ; Wojenno okupacyjne losy żołnierzy polskich ; Zbrodnie na ludności cywilnej i członkach ruchu oporu.
Maciej Urbanowski Querido Jorge ( o listach Andrzeja Bobkowskiego do Jerzego Turowicza) ; List Andrzeja Bibkowskiego do Jerzego Turowicza )1947-1960) ; Aneks: List Jerzego Turowicza do Barbary Bobkowskiej ; Jerzy Turowicz, "Bobkowski" ; List Barbary Bobkowskiej do Jerzego Turowicza,
Nie od dzisiaj wiemy, że Bobkowski był, jak celnie rzecz ujął Andrzej Stanisław Kowalczyk, epistolografem radykalnym, dążącym do wykorzystania wszystkich możliwości, jakie daje list. Jego korespondencja z redaktorem "Tygodnika Powszechnego" nie tylko to potwierdza, ale pozwala też zajrzeć za kulisy współpracy Bobkowskiego, z krakowskim periodykiemi, co tu możne najciekawsze, rekonstruaować serdeczną, choć niezwykłą przyjaźń z Jerzym Turowiczem. Maciej Urbanowskii
R. I. Rzeszów, Kolbuszowa i Dębica jako siedziby władz hitlerowskich i ich oddziaływanie na oświatę ; R. II. Formy represji stosowane przez hitlerowców w stosunku do oświaty i polskiego nauczycielstwa ; R. III. Tajna oświata cywilna i wojskowa ; R. IV. Młodzież i nauczyciele tajnego nauczania ; R. V. Wojenne i powojenne losy "kuźniczan" ; Zakończenie. Znaczenie akcji tajnego nauczania ; Aneks. Wykaz przeegzaminowanych przez :Kuźnicę" kandydatów w ramach akcji wojskowej i cywilnej.
Praca wydana na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Błażowa.
Bibliografia na stronach 262-[267]. Indeksy.
CZASY PRZEDROZBIOROWE. OKRES NIEWOLI I II RZECZYPOSPOLITEJ: Z osady w miasto ; Panowie na Błażowej ; Pańszczyźniane dole i niedole, przeciwko panom ; Tkacze i inni pracowici ; Dzień powszedni i świąteczny w dawnej Błażowej ; Pożary i strażacy ; Po światło wiedzy ; Przeciwko rządom ; LATA WOJNY I POLSKI LUDOWEJ: Okupacja i ruch oporu ; Trudne lata ; Inicjatywa i działanie ; W trosce o człowieka.