Katalog centralny
Katalog czasopism
Bibliografia województwa podkarpackiego 2008 -
Bibliografia województwa podkarpackiego 2000-2007
Bibliografia regionalna 1996-1999
Kartoteka zagadnieniowa
á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
W tym niezwykłym dokumencie autor pokazuje, że przemoc niejedno ma imię. Oczywiście każdemu w pierwszej kolejności przychodzi do głowy obraz kobiety bitej przez mężczyznę. Faktycznie jest tak najczęściej. Jednak w książce przeczytacie również o innych przypadkach. (...) Znajdziecie tutaj alkoholizm, wykorzystywanie seksualne, kazirodztwo, bicie dzieci oraz przemoc psychiczną, którą najtrudniej katowi udowodnić. Wszystko to przedstawione jest na konkretnych przykładach i przydarzyło się tym ludziom naprawdę. Są również statystyki, które nie napawają optymizmem.
Przemoc w polskich domach to nie tylko ofiary, ale i oprawcy. Dowiecie się jak to wygląda od tej drugiej strony i co kieruje psychopatą znęcającym się nad najbliższą osobą. Poznacie również historie, kiedy to kobieta jest złem wcielonym. Są to odosobnione przypadki, ale się zdarzają. Mnie najbardziej zainteresowała opowieść o dziewczynie, której mąż stosował niezwykle wyrafinowaną formę przemocy, czyli gaslighting. Niestety znam to z własnego doświadczenia.
Książkę "Beze mnie jesteś nikim" należy przeczytać z wielu powodów. Między innymi dlatego, żeby wiedzieć jak ustrzec się przed złem i jak pomóc osobom pokrzywdzonym. A że lektura jest trudna i bolesna? Niestety większość rzeczy na świecie taka właśnie jest.
Bez oceniania i rzeczowo. Hołub oddaje głos osobom, które przemocy doświadczyły oraz tym, które przemoc stosowały, a ich słowa otoczone są wypowiedziami specjalistów (głównie psychologów, którzy szczegółowo analizują dane problemy, ale też pracowników opieki społecznej czy ludzi z Niebieskiej Linii). Nie brakuje statystyk i ich ocen. Tworzy to rzetelne źródło informacji odnośnie przemocy w polskich domach. W dodatku Hołub nie skupia się na jednej perspektywie. Jest przemoc fizyczna, przemoc psychiczna i obie jej formy. Mężczyźni krzywdzą kobiety, kobiety mężczyzn, rodzice dzieci, a dzieci rodziców. Wszystko to znajduje dla siebie miejsce, choć w nierównych proporcjach.
Niektóre reportaże powinni przeczytać wszyscy. Świadomość otaczających nas problemów jest pierwszym krokiem do zmiany, a rozdział o tym jak to system prawny zawodzi jest jasnym sygnałem, że zmiany są konieczne. Dlatego czytajcie. Naprawdę.