Katalog centralny
Katalog czasopism
Bibliografia województwa podkarpackiego 2008 -
Bibliografia województwa podkarpackiego 2000-2007
Bibliografia regionalna 1996-1999
Kartoteka zagadnieniowa
á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Akcja cyklu dzieje się w Niemczech, a bohaterami są członkowie bogatej, mieszczańskiej rodziny, właścicieli fabryki włókienniczej.
W cz. (...) I, której akcja kończy się wiosną 1914 roku, poznajemy ową fabrykancką rodzinę Melzerów, najbogatszych mieszkańców Augsburga, do której "na służbę" zostaje przyjęta młodziutka Maria Hofgartner, urocza dziewczyna, która tak zafascynuje córkę właściciela, ku jego niezadowoleniu, że Kitty uczyni z Marii swą przyjaciółkę, a przy okazji odkryje talent malarski służącej. Ta przyjaźń stanie się kością niezgody wśród służby, a "oliwy do ognia doleje" młody panicz Paul, zakochując się w ślicznej dziewczynie i w konsekwencji czyniąc ją swoją żoną. Przy okazji zaczyna być odkrywane tajemnicze pochodzenie Marii, znane tylko głowie rodziny, a któreż to pochodzenie nierozerwalnie związane jest z rodziną augsburskich fabrykantów.
Wysunięcie na pierwszy plan tejże młodej, początkowo pomocy kuchennej, wychowanej w sierocińcu, czyni ją pierwszoplanową bohaterką wszystkich części i w zasadzie wokół niej skonstruowana jest fabuła, w tle której toczą się historyczne i społeczne wydarzenia. Wszak jest to czas przed, w czasie i po Wielkiej Wojnie 1914 - 1918, a także rządów ostatniego cesarza Niemiec.
Cz. II - to dalsze zawiłe losy bohaterów, to też wojenny czas, gdy młodzi mężczyźni z rodziny i służby powoływani są do wojska, a kobiety też muszą stanąć "na wojennym froncie", zakładając szpital. Maria natomiast pomaga teściowi w prowadzeniu interesów w upadającej fabryce. Ta część to szeroka panorama obyczajowo-historyczna walczących na różnych frontach Niemców. To też tragedia naszych bohaterów m.in. Paula, który w kilka dni po narodzinach swych dzieci / bliźnięta/ , wyjeżdża na front i zobaczy je dopiero po długich czterech latach.
I cz. III - wojna dobiegła końca, do domu wracają jej uczestnicy, choć nie wszyscy mogą cieszyć się tym szczęściem /np. mąż Kitty/. Maria może przekazać rodzinną fabrykę w ręce męża, a sama realizuje się jako projektantka mody.
Ale i też coś niedobrego zaczyna się dziać w małżeństwie Marii i Paula. Zbyt długie rozstanie, zazdrość Paula, powojenny kryzys w kraju, niechęć teściowej i odnalezienie zaginionych obrazów matki Marii, jak się okazuje dość niekonwencjonalnej malarki, a też i różnica w poglądach na wychowanie dzieci - powoduje kryzys i to dość brzemienny w skutkach.
Czy zostanie zażegnany? Czy grozi w ogóle wielki rozpad rodziny i to nie tylko małżeństwa tej dwójki?
Polecam tę wielowątkową sagę, której fabuła wiedzie drogą dorosłości, smutków i tragedii, ukazuje bezsens wojny i obraz czasów, kiedy ludzie zdani byli nieraz tylko na siebie.
Czyta się dobrze, choć mogą przerażać grube tomiska. Uważam jednak, że dla poznania historii tej rodziny, trzeba czytać sagę w kolejności ukazujących się części , gdyż fabuła stanowi całość, a wracając do pewnych wątków autorka ich nie wyjaśnia.
Cała opowieść warta uwagi.