Katalog centralny
Katalog czasopism
Bibliografia województwa podkarpackiego 2008 -
Bibliografia województwa podkarpackiego 2000-2007
Bibliografia regionalna 1996-1999
Kartoteka zagadnieniowa
á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Pozycja ta niesie proste, ale jakże ważne przesłanie – nawet niewielkie gesty znaczą wiele. Mogą poprawić nastrój, rozweselić, wzruszyć, stopić komuś lód w sercu. To co przykuwa uwagę, to fakt, że o przytulaniu, o czułych gestach rozmawia dwóch „mężczyzn”. Zapewne autor chciał przełamać stereotyp, że takie czyny zarezerwowane są przede wszystkim dla „słabszej płci”. A to przecież nieprawda. Mężczyźni również mogą (a nawet powinni) przytulać, dumnie z podniesioną głową!
Przy pozycjach dla dzieci, prócz treści, równie ważną rolę odgrywają ilustracje. „Proszę mnie przytulić” jest kolejną książką, do której ilustratorka Emilia Dziubak wykonała przepiękne, ciepłe rysunki. Kiedy się je ogląda, ma się nieodpartą chęć, by wszystkie te zwierzaki wyskoczyły ze stron, a my byśmy je przytulali, przytulali i przytulali.
Książka uzyskała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2014 w kategorii literatura dla dzieci i młodzieży oraz wyróżnienie w Konkursie Książki Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej w 2013 roku. Ponadto została wpisana do katalogu Białych Kruków „White Ravens 2014”, książek z całego świata rekomendowanych przez Internationale Jugendbibliothek, a także na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Serdecznie polecamy! Przytulanie jest dobre na wszystko!
Kamila Sośnicka
Książka „Proszę mnie przytulić” to mistrzowski duet autora Przemysława Wechterowicza i ilustratorki Emilii Dziubak. Wydana została w 2013 roku przez Agencje Edytorską EZOP, wielokrotnie była wznawiana w kolejnych latach. (...)
O dobroczynnym wpływie przytulania wie z pewnością każdy rodzic. Jeśli jednak któremuś z nich zdarzyło się o nim zapomnieć, to z pewnością ta pozycja mu o tym przypomni. Na bazie kojącego dotyku kształtuje się i wzrasta wzajemna miłość. Wzmacniają się i cementują więzi. Dotyk działa antystresowo, powoduje wydzielanie w mózgu hormonu wzrostu GH i endorfin – substancji chemicznych, które powodują przyspieszenie rozwoju i niwelują skutki stresu (www.dziecisawazne.pl). Powyższe teorie to już nie tylko intuicyjne oczywistości, ale prawdy poparte konkretnymi wynikami badań.
To wszystko potwierdzają także przygody Taty Niedźwiedzia i jego synka. Bohaterowie książki wędrują wspólnie przez las i przytulają napotkane zwierzęta. Niektóre z nich na zaproponowany gest odpowiadają ochoczo, inne są zaskoczone, a jeszcze inne wręcz przestraszone. Jednak każde z nich po wzajemnym, wspólnym uścisku czuje się szczęśliwsze.
Nie zdradzamy zakończenia, zachęcamy do wypożyczenia, przeczytania i sprawdzenia na sobie „potęgi przytulasa”.
„Proszę mnie przytulić” to prosta historia, zobrazowana wspaniałymi ilustracjami z jasnym przekazem. Opowiedziana w ujmujący, czuły i zabawny sposób. Głosząca ważne życiowe prawdy o tym, jak ważne są relacje, bliskość, czucia. Tak bardzo oczywiste, że każdy rodzic i dziecko powinno je znać. Książka zawiera przekaz – przytulanie ma moc!
Biblioteka Kraków Dorota Bojeczko