Katalog centralny
Katalog czasopism
Bibliografia województwa podkarpackiego 2008 -
Bibliografia województwa podkarpackiego 2000-2007
Bibliografia regionalna 1996-1999
Kartoteka zagadnieniowa
á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Historia opisana w książce zaczyna się od głośnego procesu znanej psychoanalityk, której zarzuca się popełnienie błędu w leczeniu pacjenta. Równolegle w odległej części kraju w pewnym miasteczku pojawia się tzw. "dzikie dziecko". Nasi bohaterowie podejmują walkę o bezpieczeństwo i zdrowie "dzikiego dziecka", (...) nie zdając sobie sprawy jak wydarzenia, które nastąpią wpłyną na ich życie.
Powieść doskonale obnaża wszystkie typowe dla człowieka zachowania od lęku, samotności, potrzeby miłości, poczucia bezpieczeństwa, akceptacji, tęsknoty, szukania własnego miejsca w świecie po nadmierne oddawanie się pracy, obowiązkom i zmaganie się z własnym życiem.
Autorka pokazuje nam jak jedno wydarzenie może odwrócić nasze życie do góry nogami, zmienić nasze postrzeganie rzeczywistości. Wymusza na nas weryfikację naszych dotychczasowych pragnień, marzeń, a nawet wierzeń. Zmiany, które zachodzą w naszych bohaterach nie dzieją się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nie ma tu dróg prostych i łatwych rozwiązań, nic nie jest im dane raz na zawsze. Na ich drogach pojawiają się porażki i małe sukcesy. Ważne jest to jak do nich podejdziemy. Wraz z naszymi bohaterami dojrzewamy do pewnych decyzji, przemyśleń. Odkrywamy z nimi, to co leży na dnie ich osobowości, co staje się pierwotną przyczyną rożnych decyzji, które podejmujemy w życiu. To co ich kształtuje i decyduje o tym, że w pewnych sytuacjach zachowujemy się tak, a nie inaczej. Dlaczego budujemy "pancerz", który ma nas chronić, przed czym, a może tak naprawdę przed kim? Autorka delikatnie pyta nas: po co to robimy?
Książka porusza kilkanaście ciekawych wątków, dla mnie jednak najważniejszy okazał się wątek potrzeby macierzyństwa. To jak współczesny świat potrafi w nas zagłuszyć tę potrzebę, bądź jak przekoloryzowuje to doświadczenie. Nie raz jako matki lękamy się podejmowania trudów wychowawczych. Dzięki tej książce odkryjemy potęgę cierpliwości w uczeniu naszych dzieci, w tworzeniu z nimi relacji, wspólnym dojrzewaniu. Dla mnie książka ukazała sedno rodzicielstwa - wychowania. Mianowicie ważne jest, aby dziecko mogło korzystać z zabawek, gier edukacyjnych, aby miało dostęp do tego wszystkiego co będzie je rozwijało intelektualnie i manualnie. Jednakże fundamentem do tego wszystkiego jest poczucie jego - dziecka - bezpieczeństwa, miłości, akceptacji i troski. Dopiero, gdy te wszystkie potrzeby zostają zapewnione możliwy jest rozwój i postęp. Wszystkie dodatkowe rzeczy stają się tylko instrumentami do zdobywania wiedzy i umiejętności, ale to nasza bliskość, nasze ciepło i poświęcenie ma być fundamentem relacji rodzic - dziecko. Każda matka znajdzie w tym wątku pokrzepienie i radość dla własnego wysiłku wychowawczego.
Kolejnym ciekawym wątkiem jest relacja między głównymi bohaterkami - siostrami. Relacja trudna, zwłaszcza na przeszłość rodzinną. Jak nasze bohaterki poradzą sobie z zaszłościami, czy odnajdą drogę porozumienia, czy będą w stanie pogodzić się z własnymi wspomnieniami i nawiązać wspólny kontakt? Każda z nich odmienna charakterologicznie, jak odmienne potrafią być tylko siostry.
Na podkreślenie zasługuje również poruszony prze autorkę wątek małego miasteczka i wszystko to co może ono za sobą nieść od zaściankowości, wścibskości, aż po bezgraniczną pomoc i przyjaźń. Miasteczko, z którym chyba nie mamy już do czynienia w dzisiejszych czasach, a za którym tak naprawdę tęsknimy. Ten wykreowany przez autorkę świat nadaje pikanterii, śmieszności i ciepła całej powieści. Dzięki opisom ja jako czytelnik w najciekawszych momentach historii czułam się częścią tej społeczności. Bardzo miłe doświadczenie.
Dla mnie "Magiczna chwila" były podróżą w przeszłość. Poznając losy bohaterów wracałam do własnych przeżyć i doświadczeń. Dzięki chwili spędzonej z książką bardziej staram się docenić każdą chwile spędzoną wspólnie ze swoją rodziną, drobne rzeczy, daje sobie więcej czasu na odczuwanie i w miarę możliwości ze spokojem i większą uwagą obserwuje otaczający mnie świat.
Polecam każdej czytelniczce książka ciepła, pełna emocji, czasami tajemnicza, następują w niej ciekawe zwroty akcji. Godna polecenia na ciepły miły wieczór przy kawie :) Magda Tomczak Laureatka Konkursu „Świetna książka – polecam!”
Np. "(...) Zakochanie się to jeszcze nie wszystko. Chodzi o to, żeby odnaleźć się, gdzie trzeba, zostać tam, gdzie zobowiązałaś się być do końca życia i pracować nad tym, żeby miłość nie osłabła". * PAnna *