Katalog centralny
Katalog czasopism
Bibliografia województwa podkarpackiego 2008 -
Bibliografia województwa podkarpackiego 2000-2007
Bibliografia regionalna 1996-1999
Kartoteka zagadnieniowa
á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Na przeszło sześciuset stronach słownika znajduje się aż 2100 nazw żeńskich uformowanych od II połowy XIX wieku aż do współczesności. (...) Z wielką starannością udokumentowano źródła, pochodzenie, kontekst użycia słów oraz ich znaczenie. Olbrzymi nacisk położono na tworzenie się przekształceń od nazw już zapomnianych oraz tych oficjalnie używanych, aż po innowacje językowe pojawiające się między innymi w Internecie.
Często pojawiające się w dyskusjach medialnych nazwy żeńskie nadal wzbudzają różne, skrajne emocje. Pamiętamy jak szefowa jednego z resortów ministerialnych użyła w stosunku do swojej osoby formy „ta minister”. Z tego też względu dobrze się dzieje, że język nadąża za rzeczywistością, w której to kobiety zdobywają tytuły naukowe oraz wykonują zawody dotychczas postrzegane jako męskie.
Autorkom udało się wypracować taką metodę opisu haseł, która ich bezpośrednio nie wartościuje (jest neutralna w opisie).
Słownik poprzedza obszerne wprowadzenie informujące szczegółowo o sposobie tworzenia nazw żeńskich, o wypracowaniu własnej metody leksykograficznej użytej w słowniku oraz o przekształceniach jakim została poddana polszczyzna w leksykografii. Poszczególne hasła uwydatniono tłustym drukiem, zaopatrzono w odpowiednie cytaty zaczerpnięte z literatury, prasy, Internetu, radia, telewizji i innych wydawnictw.
Do poszczególnych cytatów dodano komentarze informujące o kontekście, w którym pojawił się ów cytat. Dodatkowo hasła rozbudowano o możliwe synonimy odsyłające do innych haseł w słowniku.
Do poszczególnych cytatów wyszukanych w autentycznym tekście pisanym bądź mówionym, dodano komentarz informujący o kontekście, w którym się pojawił. Uwzględniono również możliwe synonimy odsyłające do innych haseł w słowniku.
Warto zaznaczyć fakt, iż Słownik pełni również rolę skorowidza ukazując świat kobiet jakim był i jest, rolę kobiet w świecie i zmieniające się ich funkcje jakie pełniły w rodzinie i społeczeństwie w przeszłości i w teraźniejszości.
Obecnie jest jedynym w swoim rodzaju dziełem w polskiej leksykografii. Dla wszystkich zainteresowanych problematyką rozwoju feminantów powinien stanowić niezbędny podręcznik.
Rekomenduję Słownik jako lekturę obowiązkową nie tylko dla wszystkich studentów polonistyki, ale również tym, którym nieobojętna jest wiedza o źródłach wiedzy o języku, którym się posługują i jego ciągłej ewolucji.
Barbara Misiarz – nauczyciel – bibliotekarz w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu